Žena, která napsala Bibli – Scliar Moacyr

Ve slevě tento produkt Žena, která napsala Bibli - Scliar Moacyr od oblíbené značky Sevt získáte právě téměř zdarma. Cena od 260 Kč. EAN: 9788074074769
Žena
Značka: Sevt
260
Ověřit dostupnost

Popis produktu

Vtipný příběh o ženě, která v harému krále Šalamouna soupeří s ostatními konkubínami o místo v loži slavného krále. Vzhledem k tomu, že jako jediná žena u Šalomounova dvora uměla číst a psát, způsobilo, že po několika humorných i napínavých peripetiích tuto inteligentní ženu král pověřil, aby v příbězích sepsala dosavadní dějiny lidstva. V jejím podání je řada biblických pasáží vyprávěna s neodolatelným humorem a ironickým nadhledem, ale vlastně bez jakéhokoliv zásadního zkreslení nebo posunu významu. Šalomounova intelektuálka sepisuje své vyprávění od počátků lidstva, ale hlavním obdobím, které má popsat, je doba krále Šalomouna a jeho otce, krále Davida. Své texty pak předkládá Šalomounovy redaktorskému posouzení, s nímž nad leckterou formulací živě diskutuje v obhajobě svých autorských postupů.
————————
Moacyr Scliar (1937-2011) je považován za nejznámějšího a nejpřekládanějšího jihobrazilského prozaika současnosti. Jeho rodiče přišli do Brazílie z Ruska. Scliar byl povoláním lékař, což se odrazilo i v jeho literární tvorbě. Scliarovu tvorbu ovlivnily především tři výrazné konkrétní zdroje: magický realismus, který mu ukázal, jak se dá cestou fantazie odpoutat od všední reality, a s odstupem jí tak lépe porozumět. Dále laické čtení Bible jako nevyčerpatelného zdroje podobenství. A konečně Franz Kafka jako autor i jako člověk, který se, podobně jako Moacyr Scliar, neustále vyrovnával se svým židovstvím. V českém překladu vyšla v roce 2010 Scliarova novela Leopardi Franze Kafky.